مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

وقف های مردم ایران برای جشن های میلاد حضرت رضا(ع)

«ميرزا محمودخان نوري» یکی از واقفانی است که در رمضان‌ سال ۱۳۱۶ يک کشتارگاه را به انضمام يک سردخانه واقع در منطقه طرق در حاشيه مشهد، وقف آستان قدس رضوي کرد. بر اساس این وقف نامه، بخشي از درآمد حاصل از آن بايد براي تهیه شربت و شيريني ميلاد حضرت رضا(ع) به کار گرفته ‌شود. بانو «کوچک‌آغا صنعي» ملقب به «افخم‌السلطنه» فرزند محمدرضا موتمن السلطنه؛ واقف دیگری است که در آذر ۱۳۳۴ چند مزرعه و قنات در روستاهاي مقصودآباد، جعفرآباد و سيف‌آباد قوچان براي جشن ميلاد حضرت رضا(ع) وقف کرده است. آن طور که گفته شده، با درآمد اين موقوفه هرساله مراسم جشن و سرور ويژه دوستداران امام هشتم(ع) برپا مي شود.

علاوه بر این، «بانو صغري رهنما» در سال ۱۳۶۶ خانه اش را در شهر کرمان براي آستان قدس رضوي وقف کرد تا درآمد و منافع اين رقبات براي جشن و چراغاني و همینطور اطعام ميهمانان و مستضعفان به کار گرفته شود.

وقف های صورت گرفته ویژه میلاد حضرت رضا(ع) به اینجا ختم نمی شود، «باقري طرزجاني» و «صغري دهقان منشادي» در يزد نیز هر کدام با وقف خانه، مغازه و مزارع خود، تلاش کردند تا سهمی در گسترش و اشاعه فرهنگ شيعي داشته باشند. عوايد اين موقوفه ها بر اساس وقف‌نامه، به ترويج آداب و رسوم این شهرستان براي برگزاری جشن ميلاد امام هشتم اختصاص دارد.«حسين شيربيگي پور» در رفسنجان نیز سال ۱۳۶۷ موقوفاتش را براي امام رضا(ع) وقف کرد تا درآمد و منافع موقوفات او براي جشن ميلاد امام رضا(ع) و اطعام شيعيان به کار گرفته شود.

«محمد محمدي پور دقوق آباد» پسته‌کار رفسنجاني و واقف دیگر آستان قدس رضوی که در سال ۱۳۷۱ بخشي از چاه عميق عباس آباد نوق و باغ پسته اش در جهان آباد را براي امام رضا(ع) وقف کرد. بر اساس وقفنامه موجود، درآمد موقوفه او براي مراسم شب ميلاد امام رضا(ع) و اطعام شيعيان آن حضرت در دفتر رفسنجان مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از واقفانی که در سال ۱۳۸۳، دوازده هزار متر مربع زمین پسته خود را به همراه ديگر موقوفاتش در مهدي آباد بهادران کرمان، وقف کرده، حاج محمد خاموشي است که وقف آن نیز به جشن میلاد حضرت رضا(ع) اختصاص دارد.

 


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *