مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

وقف های جدید بر اساس نیاز جامعه باشد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین گفت: در کنار تشویق مردم به کار خیر باید وقف را با توجه به نیازهای جامعه هدایت کنیم تا از موقوفات تکراری جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله عبدالکریم عابدینی در مراسم معارفه مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان قزوین که در استانداری برگزار شد، اظهارداشت: کسانی که در عرصه وقف شناخت کافی داشته باشند، می توانند در اجرای برنامه ها نقش موثری ایفا کنند.

وی اضافه کرد: وقف یک امانت است که باید بدرستی از آن صیانت شده و در مسیر نیت واقف اجرایی شود تا این سنت حسنه همچنان جاری باشد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین بیان کرد: شناسایی موقوفات جدید و توجه به نیازهای جامعه باید در وقف جدی گرفته شود، تا بتوانیم مسیر وقف در عصر کنونی را بدرستی هدایت کنیم.

وی اظهارداشت: مطالعه و شناسایی نیروی انسانی کارآمد و تشخیص نیروی انسانی  ماهر در حوزه وقف ضروری است و باید ویژگی امانت داری و شجاعت در فعالان عرصه وقف مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله عابدینی گفت: اوقاف در ایجاد نشاط در مساجد نقش مهمی دارد و در کنار رسیدگی به امور این کانون‌های دینی باید بتواند به رونق و نشاط فضای مساجد کمک کند.

امام جمعه قزوین یادآورشد: اوقاف در احیاء حوزه علمیه، نشاط بخشیدن به فعالیت های حوزه علمیه، احیاء معارف قرآنی می تواند نقش بهتری ایفا کند.

وی اظهارداشت: استفاده از ظرفیت وقف در حوزه عمران و آبادانی مساجد، انجام کارهای فرهنگی، پیگیری امور دینی و تقویت برپایی نماز جمعه و جماعات ضروری است تا اهداف این سنت حسنه محقق شود.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: در کنار تشویق مردم به وقف، باید جهت وقف را با توجه به نیازهای جامعه مشخص کرد تا از موقوفات تکراری جلوگیری شده  و پس از تحقیق مشخص شود که نیازهای روز جامعه کدامند تا موقوفات به آن سمت هدایت شود.

وی اضافه کرد: اگر وقف برای کارهای عمرانی، صنعتی، کشاورزی و سرمایه گذاری درکارهای تولیدی باشد، نسل جدید به وقف روی خواهد آورد و موقوفات تازه شکل می گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *