مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

وقف، رسانه‌ای برای فرهنگ دینی و مکتب اسلامی/ نیاز کهگیلویه و بویراحمد به وقف در حوزه ازدواج و اشتغال

کهگیلویه و بویراحمد نیازمند وقف در حوزه ازدواج، اشتغال و درمان ناباروری زوج‌های جوان است تا بخشی از مشکلات کنونی در این موارد حل و فصل شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، طبق گزارشات آمار بیکاری در استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۱۰.۸ درصد است و طیف وسیعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در جست‌وجوی شغل هستند که با توجه به وضعیت اقتصادی و مشکلات کنونی باید فکر اساسی برای چالش بزرگی تحت عنوان بیکاری جوانان و تحصیلکرده‌ها کرد.

اما دومین مشکلی که می‌توان به آن اشاره کرد ناباروری زوج‌های جوان است، طبق آمار ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج‌های کهگیلویه و بویراحمد نابارور هستند، هزینه‌های درمان ناباروری برای زوجین بسیار بالا و کمرشکن است.

اما سومین حوزه ازدواج جوانان است، در سال ۹۸ تعداد ازدواج‌های ثبت شده در استان ۵ هزار و ۶۱۰ مورد بوده که به  لطف بیماری کرونا و جمع شدن بساط تجملات، ازدواج‌ها در سال گذشته ۶ هزار و ۷۹۹ مورد رسید است اما همچنان بر سر راه ازدواج جوانان موانعی وجود دارد.

یکی از مواردی که می‌تواند به مشکل ازدواج، اشتغال و ناباروری زوج‌های جوان کمک کند وقف است، استان کهگیلویه و بویراحمد موقوفاتی در شهرهای یاسوج و گچساران دارد و موقوفه مرحوم طاهری از موقوفات مهم استان است که در حال حاضر یکی از بزرگترین پروژه‌های وقفی اوقاف در این مکان در حال احداث است. این موقوفه در صورت احداث،  چشم‌انداز خوبی برای استان دارد اما استان نیازمند موقوفه در راستای کمک به ازدواج جوانان، ایجاد اشتغال و درمان ناباروری زوجین است.

حجت‌الاسلام  سید رحیم پناهنده کارشناس فرهنگی اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد در همین خصوص می‌گوید؛ وقف عبارت است از در خدمت گرفتن ارزش‌های و امکانات مادی به نفع ارزش‌های معنوی. از روزی که بشر برای خود اجتماعی به وجود آورد وقف همراه و همزاد بشر بوده است.

وی ادامه داد: وقف در تمام ادیان الهی مورد تاکید واقع شده است. در تاریخ بشریت انسان‌هایی بودند که نسبت به همنوعان خود نیات خیرخواهانه و مساعدت‌هایی به نیازمندان داشتند، تاریخ اسلام هم سرشار از موقوفاتی است که مجرای تاریخ تمدن اسلامی را ساخته است.

کارشناس اوقاف و امور ادامه داد: در تاریخ کشورهای آلمان، انگلیس و آمریکا موقوفاتی تحت عنوان موسسات خیریه احداث شده‌اند، حتی کهن‌ترین موقوفه در آلمان مربوط به ۹۱۷ سال پیش است، سابقه وقف در ایران به قبل از اسلام بازمی‌گردد در تاریخ اقوام آریایی موقوفه وجود داشته و امروزه در استان‌های کرمان و یزد موقوفه‌هایی از آن دوران دیده می‌شود.

پناهنده عنوان کرد: دین اسلام دین کاملی است و همه مسائل بشر  را در نظر دارد به همین دلیل وقف که استمرار حیات طیبه و عزت‌آفرین بشر است مورد تاکید بزرگان دین بوده است.

وی عنوان کرد: با توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص اشتغال و ازدواج جوانان و افزایش جمعیت، می‌طلبد زمینه اشتغال، ازدواج جوانان و همچنین درمان زوج‌های نابارور که آمار آن در استان کم نیست فراهم شود که لازمه پیوند میان زوج‌های جوان، ازدواج آسان است.

پناهنده بیان کرد:  جامعه استان کهگیلویه و بویراحمد نیازمند موقوفات در زمینه تامین جهیزیه، تامین مسکن جوانان، بهداشت و سلامت و مسائل علمی و تحقیقاتی و مسائلی از این قبیل است.

وی تصریح کرد: یکی از نویسندگان دنیا کتابی تحت عنوان جنگ علیه خانواده به چاپ رسانده که در این کتاب به وضعیت خانواده‌ها در مغرب زمین و از هم پاشیده شدن خانواده اشاره داشته، متاسفانه مردم در شرق هم به این سمت و سو می‌روند و شاهد  از هم پاشیدن کانون خانواده در این مناطق هستیم.

وی با اشاره به اینکه آمار  ازدواج سالانه بسیار کم شده گفت: نیاز است در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی بر توجه به فرهنگ وقف تاکید شود، اگر درآمد موقوفات به درستی در جامعه توزیع و طبق نیات واقف عمل شود جامعه به سمت یک توازن اجتماعی پیش‌ می‌رود.

کارشناس اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: وقف نقش اساسی در کاهش فاصله طبقانی، وضعیت اقتصادی، کارآفرینی و اشتغال‌زائی مردم دارد، یکی دیگر از مسائل وقف ، وقف مشارکتی است، شاید عده‌ای از مردم دوست داشته باشند وقف انجام دهند اما با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد و پایین بودن درآمدها از عهده این کار برنیایند که چند نفر با کمک‌ و همفکری هم‌ وقفی را انجام دهند مثلا خانه‌ای را به زوج جوانی که توانایی پرداختن اجاره خانه ندارند به مدت دو سال وقف کنند.

پناهنده بیان کرد: اولین وقف مشارکتی در ایران سال ۱۳۰۲ بوده که حدود ۳۰ نفر از اهالی بیرجند با همفکری هم آبرسانی به شهر بیرجند را انجام دادند.‌امروز مشکلات اقتصادی فراوان است جا دارد افرادی که توانایی اقتصادی دارند به این حوزه ورود کنند وقف یک هنر اقتصادی است و از آن به عنوان یک رسانه برای فرهنگ دینی، ملی و مکتب اسلام استفاده کرد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: وقف و رسانه خود یک بحث جدا و گسترده‌ بود، آنچه مهم است جایگاه خانواده در اسلام است که از قداست خاصی برخوردار است و با توجه به اینکه تامین جهیزیه و مسکن به یک معضل برای جوانان تبدیل شده است می‌طلبد خیرین و واقفین به این حوزه ورود کرده و به کمک جوانان خصوصا در استان کهگیلویه و بویراحمد بیایند.

منبع: خبرگزاری فارس


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *