مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

موسسه کشاورزی و موقوفات سمنان

موسسه کشاورزی و موقوفات سمنان در تاریخ ۱۳۷۴/۱/۲۶ در جلسه هیأت امنای محترم آستان قدس رضوی مورد تایید و تصویب مقام تولیت عظمی قرار گرفت و در تاریخ ۱۳۷۵/۸/۲۶ در اداره ثبت اسناد و املاک دامغان و تحت شماره ۱۷ به ثبت رسیده است . طبق ماده ۲ اساسنامه وظیفه شرکت عبارت است از اداره حفاظت و صیانت از اراضی و رقبات موقوفات و انجام عملیات کشاورزی و ایجاد صنایع و کارخانجات تبدیلی و صنایع غذای می باشد . محصولات پاییزه شرکت شامل گندم و جو و محصولات بهاره خربزه ، ذرت علوفه ای ، هندوانه آجیلی ، یونجه و محصولات باغی پسته ، گردو و زیتون می باشد . این شرکت دارای گواهینامه iso90001 بوده و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه مستعد برای کشت محصول استراتژیک پسته می باشد . شهرستان دامغان از توابع استان سمنان به عنوان یکی از توليدکنندگان مهم پسته در ایران و جهان تلقی می شود و از دیرباز و مردم این منطقه به کار باغداری پسته مشغول بوده اند در مواردی عنوان شده است که دامغان به عنوان خاستگاه پسته در ایران شناسایی شده است. این شهرستان از شمال به سلسله جبال البرز، از جنوب به کویر مرکزی ایران محدود می شود. این وضعیت باعث شده است تا شرایط آب و هوایی خاصی در منطقه به وجود آید. وجود بادهای فصلی از سمت شمال دامنه های البرز به سمت دامغان، شروع زود هنگام گرمای بهاره، تف بادهای گرم و خشک اواسط بهار، درجه حرارت بالای فصل تابستان، بارش بسیار نامنظم و با میزان کم و حادث شدن سرمای غیر منتظره علی الخصوص در اوایل بهار از جمله مهمترین شرایط اقلیمی این شهرستان می باشد. در عین حال علی رغم همۀ این شرایط نامناسب احداث باغات پسته سالیان متمادی است که در زمرۀ مهمترین بخش فعالیت باغداری و اقتصادی این شهرستان قرار گرفته است.

در حال حاضر سطح باغات شهرستان دامغان بالغ بر۱۵۴۰۰ هکتار می باشد. و در همین ارتباط اغلب مردم به کار باغات پسته مشغول هستند.

پسته دامغان به دلیل کیفیت مطلوب ارقام موجود دارای جایگاه ویژه ای در کشور و جهان می باشد. که در مقایسه با پستۀ تولیدی در مناطق دیگر در پاره ای از موارد حتی به لحاظ قیمت و ارزش اقتصادی در وضعیت بالاتری قرار دارد.


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *