مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید علی محمد وزیری موسوی(ره)

مرحوم واقف فرزند حاج سید مهدی وزیری موسوی به سال ۱۲۷۰ در شهر یزد متولد شد. احیای حوزه علمیه پس از شهریور۱۳۲۰، ایجاد کتابخانه وزیری در سال ۱۳۳۴، احیا و تشکیل هیأت حامیان مسجد جامع کبیر، ایجاد جامعه و مدارس تعلیمات اسلامی در سال ۱۳۳۴ و نشر آثار اسلامی از طریق کتابخانه وزیری از اقدامات ارزنده ایشان در شهر یزد است. کتابخانه وزیری در سال ۱۳۴۸ با ۳۳۰۰ نسخه خطی و۱۷۹۶۷ جلد کتاب چاپی وقف آستان قدس رضوی شده است.
کتابخانه مرحوم وزیری در دوران شکوهمند انقلاب اسلامی با عنایت خاصه حضرت رضا(ع) و حمایت تولیت عظمای آستان قدس رضوی در عرصه توسعه فضای فرهنگی و مطالعاتی و در عرصه گردآوری منابع اطلاعاتی به توسعه ده برابری دست یافته است.

در حال حاضر این کتابخانه با بنایی زیبا، دارای زیربنایی حدود ۶ هزار و سیصد متر مربع می باشد که با داشتن ۴۷۰۰ نسخه خطی، حدود ۶ هزارنسخه کتاب چاپ سنگی، ۲۲۰هزار نسخه کتاب چاپی و اشیای موزه ای از افتخارات میراث مکتوب و غیر مکتوب ایران و جهان اسلام محسوب می شود.

حاج سید علی محمد وزیری سوم اردیبهشت ۱۳۵۶ش/ چهارم جمادی الاول ۱۳۹۷ ق در ۸۲ سالگی و پس از پشت سر نهادن دوره ای کوتاه از بیماری درگذشت.


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *