مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

مرحوم حاج عباس امین

شادروان حاج عباس امین ملقب به«امین التجار»،  در اسفند سال ۱۲۹۷ شمسی در رفسنجان دیده به جهان گشود. زنده‌یاد موقوفاتی را وقف آستان رضوی نموده‌ که از آن جمله می‌توان کتابخانه امام علی بن موسی‌الرضا(ع) در امین‌شهر رفسنجان و هنرستان باقرالعلوم(ع) را نام برد.
شادروان حاج عباس امین در اسفند سال ۱۲۹۷ شمسی در شهررفسنجان دیده به جهان گشود.مرحوم حاج عباس امین ، تحصیلات ابتدایی خود را در رفسنجان و یزد و تحصیلات متوسطه را در مدرسه بازرگانی تهران با رتبه اول گذارنید ، سپس برای کمک به پدر به رفسنجان مراجعت و بعدها در آنجا شرکت صادرات پسته ایران را تأسیس نمود.
ایشان انسانی متواضع ، با اخلاق و خونگرم بود ، به فقرا کمک می‌کرد و دست رد به سینه کسی نمی‌زد ، به خاندان نبوت و امامت خصوصاً امام حسین و امام رضا (ع ) بسیار ارادت می‌ورزید.
آن مرحوم به سرطان خون مبتلا و حدود ۲۰ سال با این بیماری دست به گریبان بود و برای معالجه آن به خارج از کشور عزیمت نمود . طی این مدت توفیقات زیادی در انجام امور خیر نصیبش شد . ویژگی خاص اقدامات عام المنفعه ایشان ، وسواس در انتخاب نوع کار و محل اجرای آن بود . زنده یاد حاج عباس امین موقوفاتی را نیز وقف آستان قدس رضوی نموده‌اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- کتابخانه امام علی بن موسی الرضا (ع) امین شهر (انار) رفسنجان که در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ و زیر بنای ۸۳۰ متر مربع در سال ۱۳۷۵ تأسیس شده است و با داشتن حدود ۱۷۰۰۰ نسخه کتاب چاپی در خدمت مراجعان می‌باشد.
۲- هنرستان باقر العلوم (ع) که شامل هشت کلاس و چهار کارگاه در رشته‌های حسابداری ، رایانه ، الکترونیک و طراحی خیاطی است و در زمینی به مساحت ۱۵۹۱۰ و زیر بنای ۲۰۶۷ متر مربع در امین شهر ساخته شده است.
آن مرحوم به جز موقوفاتی که وقف آستان مقدس حضرت رضا (ع) نموده موقوفات دیگری به این شرح داشته‌ است:
۱- اولین مسجد امین شهر رفسنجان؛
۲- دبستان امام صادق (ع) شامل ده کلاس درس و دو دفتر؛
۳- مدرسه راهنمایی دخترانه الزهرا (س) با زیربنای ۶۸۹ متر مربع دارای شش کلاس درس ، یک کارگاه ، یک آزمایشگاه و دو اتاق.
این واقف ارجمند ، پس از عمری تلاش در زمینه تأمین منافع عمومی و انجام امور خیر در تاریخ ۱۳۸۳/۶/۱۳دار فانی را وداع گفت.


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *