مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

مرحوم حاج سید یحیی مرتضوی

مرحوم حاج سید یحیی مرتضوی از ارادتمندان دربار ولایتمدار حضرت ثامن الحجج (ع) و یکی از خیرین کم نظیر خطّه رفسنجان بود که در سال ۱۲۹۶ هجری شمسی دیده به جهان گشود . باقیات الصالحاتی از قبیل کتابخانه ، هنرستان ، مهد کودک ، بیمارستان و مجتمع فرهنگی از ایشان به یادگار مانده که همه را به آستان قدس رضوی تقدیم کرده است . سرانجام در هشتم بهمن ۱۳۶۸ هجری شمسی و در سن ۷۲ سالگی، در گذشت. برای آشنایی بیشتر علاقه‌مندان، به معرفی اجمالی موقوفات مرحوم مرتضوی می‌پردازیم:
۱- هنرستان دخترانه مرتضوی: این هنرستان در سال ۱۳۵۱ ساخته و وقف آستان قدس رضوی گردید.
۲- بیمارستان حاج سیدیحیی مرتضوی: این بیمارستان در ۴۰ کیلومتری رفسنجان(جهان آباد نوق)واقع شده که در سال ۱۳۵۳ احداث و در سال ۱۳۶۲ وقف آستان قدس رضوی گردید.
۳- مهد کودک حاج سیدیحیی مرتضوی: این مهد کودک توسط مرحوم مرتضوی و همکاری و مساعدت مرحومه همسر ایشان ساخته شده است و مالکیت و اداره آن به عهده بیمارستان علی ‌ابن ‌ابی‌طالب (ع) رفسنجان می‌باشد.

۴- کتابخانه مرتضوی رفسنجان: این کتابخانه در زمینی به مساحت ۴۰۰ متر مربع و ساختمانی سه طبقه با زیربنای ۱۲۰۰ مترمربع در ۲۲ بهمن سال ۱۳۶۵ هجری شمسی افتتاح گردید. کتابخانه فوق با داشتن تالارهای خواهران، برادران، محققان و مخزن کتابخانه مشتمل بر ۵۲۰۰۰ نسخه کتاب چاپی به ۹۰۰۰ نفر عضو آن، خدمات ارائه می‌نماید.
۵- مجتمع فرهنگی جواد الائمه (ع): مرحوم مرتضوی چند ماه قبل از وفات، پیشنهاد احداث ساختمانی را به عنوان مجتمع فرهنگی به آستان قدس رضوی تقدیم نمود. با وفات ایشان، ورثه آن مرحوم، مایملک وی را در سال ۱۳۶۹ تقدیم آستان قدس رضوی نموده و خواستار اجرای نیات این واقف ارجمند شدند. این مجموعه که شامل کتابخانه حضرت جواد الائمه (ع) ، سالن آمفی تئاتر و کلاسهای آموزشی و هنری است در زمینی به مساحت ۵ هکتار و زیربنای ۵۴۰۰ متر مربع در سال ۱۳۸۳ به بهره‌برداری کامل رسید. کتابخانه این مجموعه با ۲۹۵۸ مترمربع زیربنا و موجودی ۱۱۵۰۰ نسخه کتاب، کار را آغاز نموده است که باتوجه به فضای مطالعاتی مناسب، حمایت مالی سازمان و پشتوانه واقفان خیر، آینده خوبی را در پیش رو خواهد داشت .


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *