مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

«محمد ارجمند کرمانی» سلطان قالیِ کرمان

حاج محمد ارجمند کرمانی بازرگان معروف فرش در سال ۱۲۷۱ه.ش در محله خواجه خضر دیده به جهان گشود. وی سومین فرزند مرحوم حاج جعفر بود و در جوانی فردی فعال و کوشا و مانند همه انسان‌های خودساخته، همواره در صدد پیدا کردن راهی برای بهبود وترقی وضع زندگی خویش بود. می‌توان گفت ازجمله عوامل مهمی که ‌موجب موفقیت و ترقی و معروفیت وی گردید، علاقه و ایمان او به کار و فعالیت و حسن ابتکار و خلاقیت در حرفه‌اش بود.

وی از برجسته‌ترین واقفان فرش است. از استاد قالی‌های زیادی در خزانه و گنجینۀ فرش آستان قدس نگهداری می‌شود که سالیان سال مزیّن‌کنندۀ حرم مطهر رضوی بوده است و برخی از برجسته‌ترین آثار ایشان اکنون در موزۀ فرش آستان قدس رضوی در معرض دید هنردوستان قرار دارد.

به هر حال مرحوم حاج محمدارجمند کرمانی درتاریخ ۱۳آبان۱۳۴۷ در یکی از بیمارستان‌های نیویورک بدرود حیات گفت و چند ساعت بعد از آن رادیو آلمان ضمن برنامه اخبار فارسی خود اعلام داشت که امروز حاج محمد ارجمند کرمانی، سلطان قالی جهان در آمریکا درگذشت. آرامگاه مرحوم ارجمند در محلی واقع در قسمت جنوب غربی بیمارستان ارجمند قرار دارد. این محل دارای چهار درب می‌باشد که یک درب آن مجاور درب ورودی بیمارستان واقع است که گویی از این درب روح ارجمند نظاره‌گر ورود و خروج به ویژه بیماران مستمند بهبود یافته‌ای است که در این بیمارستان معالجه شده‌اند و از این که خداوند این توفیق را به او عنایت فرموده که در دوران حیات خویش موفق به ساختن چنین مؤسسه خیر و عام‌المنفعه‌ای شود، خرسند و شادمان و سپاسگزار است. امید است که خداوند به همه توانانگران و ثروتمندان این سرزمین این توفیق را کرامت فرماید که به مرحوم ارجمند تأسی جسته و گامی در طریق خدمت به اجتماع و رفع آلام عمومی بردارند و بدانند همان طور که بر سردر آرامگاه مرحوم ارجمند هم نوشته شده:

                                                     نام نیکی گر بماند زآدمی                    به کز او ماند سرای زرنگار


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *