مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

عرصه وقف در جامعه امروزی تمام نیازهای شهروندان را در برگرفته است.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه عرصه وقف در جامعه امروزی، تمام جنبه‌های نیاز شهروندان را در برگرفته است، گفت: از مراکز درمانی و بهداشتی تا مراکز ورزشی و تربیتی و مراکز علمی و آموزشی، امروز از سنت حسنه وقف بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز دکتر خواجه در  همایش‌های ملی «وقف و توسعه اجتماعی با تأکید بر قرآن و روایات» و « چالش‌ها و راه‌کارهای توسعه بقاع متبرکه به قطب فرهنگی» که به‌ صورت مجازی برگزار شد، بیان کرد: در حالی که واژه‌ی «مشارکت» در نگاه برخی، یک واژه نو و جدید در عرصه‌ی فعالیت اجتماعی است ولی اصل وقف، به عنوان یک نوع از مشارکت مالی، از گذشته‎های دور در فقه اسلامی و نوع اداره‌ی مساجد و مدارس در نظام تعلیم و تربیت اسلامی در کشورهای اسلامی رواج داشته است.

خواجه، بیان کرد: از نخستین مساجد و مدارسی که پس از اسلام و به‌ویژه در سده‌ی دوم هجری به بعد در سرزمین‌های اسلامی، تأسیس شد تاکنون، همیاری مالی و کمک دائمی و مستمر به این مراکز، در قالب وقف یک امر عادی بوده  است.

وی افزود: وقف، بر پایه‌ی مشارکت کاملاً مردمی و با رضایت و خیرخواهی و  علاقه‌مندی به امور دینی و کمک همنوعان انجام می‌شده است و از این رو، همواره کمتر در معرض آسیب‌های مالی بوده است. البته، رشد و توسعه فرهنگی و انسانی در بعد فردی و اجتماعی، پیش‌نیاز تن‌دادن رضایتمندانه به وقف و در اختیار گذاشتن بخشی از ثروت خویش برای استفاده‌ی عمومی است؛ به این معنا که انسان و جامعه‌ی رشد نایافته، اقدام به وقف نمی‌کند.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، خاطرنشان کرد: سنت وقف، اگر چه در گذشته‌های دور و دوران ابتدایی تأسیس شهرها، بیشتر در قالب ساخت مساجد و تکایا و مدارس دینی رواج و منحصر بوده است؛ ولی عرصه وقف در جامعه امروزی، تمام جنبه‌های نیاز شهروندان را در برگرفته است. از مراکز درمانی و بهداشتی تا مراکز ورزشی و تربیتی تا مراکز علمی و آموزشی، امروز از سنت حسنه وقف بهره‌مند می‌شوند.

خواجه، تأکید کرد: نقش آحاد مردم و گروه‌های دارای سرمایه با پشتوانه فرهنگی و دینی و ایمانی، ارزش مالی و گردش اقتصادی موقوفات را همچنان فعال و پرقدرت نگه داشته است. بی گمان اداره‌ی علمی و کارشناسانه‌ی موقوفات و بهره‌جویی از تحولات فقهی و نگره‌های علمی و اصلاحی، می‌تواند نقش اقتصادی موقوفات را در عصر حاضر، برجسته‌تر نماید.

وی با تقدیر از تلاش‌های ستاد برپایی مشترک این همایش و دانشگاه شهید چمران اهواز و اداره‌ی کل اوقاف و امور خیریه‌ی خوزستان تقدیر کرد و افزود: امیدوارم نتایج سخنرانی‌ها و بررسی‌های علمی پژوهشگران گرامی در این رویدادها به سامان‌دهی علمی به امور وقف و گسترش مشارکت کارساز عموم مردم در این سنت حسنه‌ی الهی بینجامد.

منبع: سایت دانشگاه شهید چمران اهواز


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *