مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ضرورت ورود واقفان به وقف در عرصه ارتقاء علمی

قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: واقفان علاوه بر توجه به زیرساخت های وقف علم و فناوری باید نسبت به ارتقاء سطح علم و دانش در دانشگاه ها ورود کنند.

 به گزارش خبرنگار روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، عبدالرضا باقری، قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین همایش ملی وقف علم و فناوری که در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه سنت وقف، اقدام نیک ماندگار است، اظهار کرد: اگرچه در زمان گذشته وقف در حوزه های علم و فناوری مطرح نبوده، اما در حوزه فرهنگ و آموزش مسئله وقف همواره جاری و ساری بوده است.

 وی با اشاره به اینکه در زمان گذشته خراسان بزرگ، نیشابور و بخارا مهد تمدن علمی بوده، افزود: در گذشته، بسیاری از واقفان امکانات نوشتاری و معیشتی برای علاقه مندان به دانش را فراهم می‌آورند که این امر از توجه خیران به وقف به خصوص در حوزه علم و دانش حکایت دارد.

باقری ابراز کرد: در دوران انقلاب اسلامی نیز وقتی مردم احساس می‌کردند که باید به کمک آموزش و پرورش بیایند و برای رشد فرزندان خود مدرسه بسازند، در همان زمان مدارس بسیاری توسط واقفان ساخته شد.

قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه در چهل سال گذشته واقفان کارهای گسترده‌ای در حوزه آموزش و فرهنگ انجام داده‌ و در خطه خراسان نیز همواره در حوزه وقف علمی پیشگام بوده‌اند،گفت: در چهار سال گذشته ۶۵۰ هزار متر مربع پروژه عمرانی در دانشگاه‌ها و مراکز عالی به همت خیران احداث شده است.

باقری اظهار کرد: در حال حاضر ۱۱۰ پروژه از طرف خیران در دانشگاه‌ها و مراکز عالی در حال احداث است و بیش از ۶۰ دانشگاه در چهار سال گذشته شاهد ایجاد نهادها وانجمن‌هایی توسط خیران در دانشگاه خود بوده‌اند.

وی با بیان اینکه در جهان نیز بیش از ۳۰ درصد منابع دانشگاه‌ها از محل نهادهای مردمی و موقوفات است، ادامه داد: به طور متوسط به غیر از فرانسه ، درآلمان، آمریکای شمالی و اروپا بیش از ۳۰ درصد منابع دانشگاه‌ها از منابع موقوفات و نهادهای مردمی است.

قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وقف هم سابقه داخلی و هم خارجی دارد، گفت: در ایران ۷۰ درصد از منابع دانشگاه‌ها در بخش‌های دولتی و فقط حدود ۳۰ درصد از منابع در خود دانشگا‌ها تأمین می‌شود که این عدد باید به ۶۰ درصد با توجه به مدل‌های جهانی برسد.

وی با تأکید بر اینکه باید در حوزه وقف علم و فناوری به جایی برسیم که برای دانشگاه‌ها منابع پایدار ایجاد شود، ابراز کرد: تولید منابع پایدار برای علم و فناوری در دانشگاه‌ها باید در اولویت همه کارها قرار بگیرد و این کار همت مسئولان سازمان‌ اوقاف کشور را می‌طلبد.

قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: تربیت نیروهای متخصص در داخل کشور نشان از توانمندی دانشگاه‌ها و اهمیت کار آن‌ها است، لذا باید دانشگاه‌ها را محور کار خود قرار داده و کمبود منابع، زیرساخت‌ها و تجهیزات نیز مورد توجه خیران قرار گیرد.

وی یکی دیگر از اقدامات در حوزه علم و فناوری را توجه به ارتقاء کیفی دانشگاه‌ها در کنار توسعه کمی دانش و پژوهش دانست و عنوان کرد: کمک دادن خیران به بورسیه دانشجویان برتر کشور یکی از اقدامات در جهت توجه به ارتقای کیفی دانشجویان و دانشگاه‌ها و ایجاد فضای رقابتی در میان آنان است.

خیرین فقط به ساخت و ساز محیط‌ های علمی اکتفا نکنند.

قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه خیران فقط نباید به ساخت و ساز دانشگاه‌ها توجه کنند، گفت: این توجه به ساخت و ساز باید با توجه به کیفی کردن دانشگاه‌ها تکمیل شود، تا ارتباط بین دانشگاه و جامعه بیشتر شود.

وی ادامه داد: تحقیقات مورد نیاز جامعه، ایجاد حلقه‌های واسط در دانشگاه ها و بخش‌های مختلف جامعه، انتقال نیاز جامعه به دانشگاه و ارتباط قوی بین دانشگاه‌ و جامعه از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه ما و خیران قرار گیرد.

قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه کمک‌های خیران در حوزه فناوری و تأمین زیر ساخت‌های فناوری از جمله اقدامات سودمند در حوزه وقف علم و فناوری است، ادامه داد: تأمین منابع و امکانات تحصیلی برای دانشجویان هم تلاش ‌ما و خیران را می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه تأمین معیشت دانشجو، درمان، سلامت و .. دانشگاه‌ها ازجمله دانشگاه فردوسی کارهای خوبی انجام داده اند، گفت: نهادهای خیران در دانشگاه‌ها از افراد موثق تشکل شده و همه افراد که در این نهادها عضو هستند افرادی مورد اطمینان مردم و جامعه و در راستای سیاست‌های علم و فناوری عمل می‌کنند.

قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه دانشگاه نهادی بسیار تأثیر گذار است، ادامه داد: دستگاه‌های قانون گذار براساس مصوبات خود به دانشگاه‌ها اختیارات ویژه‌ای داده‌اند که این نشان دهنده حساسیت محیط دانشگاه است.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه تنها دستگاهی در کشور است که خارج از شمول قوانین جاری کشور و در چهارچوب مصوبات هیات امنا اداره می شود، بیان کرد: حضور اندیشمندان دانشگاهی کمک موثری در توسعه علم و فناوری است، و دانشجویان می‌توانند موضوعات پایان نامه ارشد خود را در حوزه‌های جدید وقف بنویسند.

قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: باید از ظرفیت‌های داخل کشور در راستای ترویج فرهنگ وقف استفاده کنیم، که برگزاری این نوع همایش‌ها خود گامی مؤثر است.

باقری خاطر نشان کرد: روزی که کمیته امداد تأسیس شد کسی فکر نمی‌کرد که این سازمان پیشرفت چندانی داشته باشد، ولی امروزه شاهد رونق و گستردگی این سازمان در کمک به محرومان و مستعفان هستیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان اوقاف و امور خیریه


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *