مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

سخن شماره ۷

آیت الله علوی گرگانی: صندوق بین المللی موقوفات تاسیس شود.

استاد حوزه علمیه قم در دیدار رئیس و معاونین سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار داشت: سازمان اوقاف اگر بتواند با توجه به وجود موقوفاتی که بدون صاحب و مشخصات ثبتی در کشور و فراتر از مرزهای کشور هستند، صندوق بین المللی موقوفات را تاسیس کنند بدون تردید می‌توان از منابع این صندوق برای کمک به حوزه‌ها و حفظ استقلال این نهاد دینی بهره برد.

او بیان داشت: بعضی کارها گستردگی زیادی دارند ولی ابعاد آنها شامل همه شئون جامعه است و به همین دلیل به درستی دیده نمی‌شوند، کار سازمان اوقاف از همین امور است در حالیکه فعالیت‌های زیادی دارد ولی شاید آنگونه که باید و شاید دیده نمی‌شود، لذا باید اطلاع رسانی و ارائه گزارش از طریق رسانه ها در دستور کارتان قرار بگیرد.

علوی گرگانی ادامه داد: سازمان اوقاف در امور مختلف از جمله رسیدگی به مساجد، بقاع متبرکه و موقوفات فعالیت‌های گوناگون و گسترده‌ای دارد که قابل توجه است.

او بیان داشت: اگر خونی در رگهای جامعه جریان نباشد آن جامعه زنده نخواهد ماند و وقف کارش حیات بخشیدن به جامعه است.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه افزود: در مقوله وقف سه کار اصلی احیای وقف، احیای موقوفات و وقف های جدید را باید در نظر داشته و به آن اهتمام بورزیم .

علوی گرگانی با بیان اینکه موقوفاتی وجود دارند که مصرف آنها به صورت خاص تعیین نشده و به اصطلاح عام هستند گفت: تشکیل صندوقی از محل عواید این موقوفات و مصرف آن با نظر رهبری و مراجع از جمله کمک به حوزه‌های علمیه یکی از راهکارهای استفاده احسن از وقف است.

او ادامه داد: حوزه‌های علمیه دارای مشکلاتی هستند که از جمله آنها می‌توان به معیشت طلاب اشاره کرد، بنابراین برای حفظ استقلال حوزه‌ها که مورد تأکید رهبری و مراجع تقلید است، می‌توان از موقوفات حوزوی و همچنین موقوفات عام نهایت بهره‌برداری را داشت.


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *