مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

سخن شماره ۶

حضرت آیت الله نوری همدانی: از نیّات واقفین نباید تخطّی شود.

این مرجع تقلید در دیدار رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ایران با اشاره به آیه«ما عندکم ینفد و ما عندالله باق» آن را مربوط به وقف دانست و اظهار داشت: احادیث فراوانی در زمینه وقوف اهل بیت(ع) وجود دارد و با نصب موقوفات آنها در مرعی و منظر مردم می توان مردم را به اهمیت وقف در اسلام و اندیشه اهل بیت(ع) آگاه ساخت.

او با بیان این مطلب که وقف جایگاه بزرگی در خدمت به عالم انسانیت و اسلام دارد، گفت: تاثیر وقف در جامعه اسلامی و افراد دارای آثار خاصی است و قرآن کریم سه کتاب را نام می برد، یک کتاب آن است که هرامتی بواسطه این کتابها شناخته می شوند.

آیت الله نوری همدانی افزود: کتاب دیگر، کتاب اعمال است که از پیش فرستادیم، کتاب سوم آثار ماندگار است که آنچه قبل از مرگ برای خدمت ایثار کردیم در کتاب مبین نگاشته و نگاهداری می شود.

او به نکاتی در زمینه وقف اشاره کرد و بیان داشت: باید به نیت واقفین توجه کرده و از آن نیتها تخطی نکنیم مثلا اگر کسی برای فلان امامزاده وقف شده است در جای دیگر مصرف نکنیم.

این مرجع تقلید با ذکر این مطلب که موضوع وقف به فرهنگ و اقتضای روز مربوط می شود، گفت: باید تلاش کرد آنچه مورد نیاز روز و اقتضای زمانه است، موضوع وقف قرار گیرد.

او تصریح کرد: امروز انقلاب و گسترش بیداری اسلامی و تبلیغ این بیداری از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ وقف برای تبلیغ و گسترش موضوعاتی مربوط به صدور و گسترش انقلاب و شناساندن فرهنگ آن موثر است.

آیت الله نوری همدانی عنوان کرد: برنامه ریزی هایی باید صورت گیرد تا در صدا و سیما حداقل هفته ای یک ساعت به بحث وقف پرداخته شود و مردم را به اهمیت وقف آگاه ساخت.

او بر حفظ موقوفات در جامعه تاکید کرد و ابراز داشت: هر واقفی باید برای رسیدگی به  حفظ موقوفات خود باید شخصی را وکیل قرار دهد تا همیشه برقرار باشد و اگر از موقوفه ای از حیّز انتفاع خارج شده ترتیبی دهند که موقوفه به فروش رفته و با پول آن جای مشابهی خریداری شود.


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *