مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

سخن شماره ۵

حضرت آیت الله جوادی آملی: وقف برای تفسیر و چاپ کتب روایی و قرآنی ضروری است.

این مرجع تقلید  در جمع رئیس و مدیران سازمان اوقاف با اشاره به فعالیت‌های گسترده این سازمان به ویژه اقدامات قرآنی اظهار کرد: در کنار همه فعالیت‌های مربوط به کتاب وحی، مجموعه دانشکده علوم قرآنی جزو پرثمرترین‌هاست.
او افزود: اگر ۱۰ هزار قرآن‌آموز داشته باشیم از بین آنها ۱۰ نفر مفسر تربیت می‌شوند و دانشکده علوم قرآنی در این زمینه هم می‌تواند راهگشا باشد.
او ادامه داد: لازم است نیازهای روز جامعه شناسایی و معرفی شوند تا مردم بدانند چه چیزی و برای چه باید وقف کنند.
این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه وقف برای تفسیر، دانشجوی علوم قرآنی و چاپ کتاب‌های روایی و قرآنی امری لازم و ضروری است عنوان کرد: اطعام در ایام عزاداری یکی از اموری است که بسیاری از مردم نسبت به آن اهتمام دارند بنابراین لازم نیست برای این منظور وقف زیادی داشته باشیم.
او گفت: علم و دانش از امور دیگری هستند که نیازمند وقف هستند تا رشد کنند و به بالندگی برسند، اگر در شرایط کنونی انرژی هسته‌ای احتیاج داشت باید برای آن بودجه صرف شود یا چنانچه دانشجویی برای کشف دارویی کمک مالی احتیاج داشت مقداری برای او، مقداری برای حوزه و مقداری برای دیگر عرصه‌ها وقف شود.
آیت الله جوادی آملی با اشاره به اهتمام مردم به انجام بعضی امور خیریه همچون تأمین جهیزیه عنوان کرد: با این حال برخی مسائل هستند که زمین مانده‌اند و کسی برای آنها وقف نمی‌کند؛ مرحوم سید مرتضی از جمله افرادی بود که وقف را زنده کرد به این نحو که بخشی از املاک خود را برای تهیه کتاب و لوازم التحریر وقف و بودجه نجف را با همین مسئله تأمین کرد.
او با ذکر این مطلب که سید مرتضی انسان خردمندی بود که شاگردان برجسته‌ای را پرورش داد و نسبت به وقف اهمیت قائل بود خاطرنشان کرد: مدیریت قوی بود که حوزه نجف را به اینجا رساند البته هر دوره‌ای نیازهای خاص خودش را دارد و برای وقف، باید به این نیازها توجه داشت.

 


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *