مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

رسانه‌ها مروج وقف باشند/ لزوم وقف با توجه به نیاز روز جامعه

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نور با اشاره به لزوم همراهی رسانه‌ها در ترویج فرهنگ وقف، گفت: امروز وقف از حالت سنتی خارج شده، بنابراین لازم است وقف با توجه به نیاز روز جامعه باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نور، حجت الاسلام عیسی توپاحیدری در نشست خبری با خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: مازندران، دیار علویان خاستگاه و زادگاه تشیع در ایران اسلامی است که بیشترین رقبات و امام‌زادگان در سطح کشور را دارد.

لزوم شناسایی وقف به مردم

وی از مهمترین وظایف اوقاف، شناساندن وقف و موقوفات به مردم عنوان و خاطر نشان کرد: اصحاب رسانه علم داران عرصه تبلیغ و ترویج وقف و موقوفات و بهترین پشتوانه انجمن یاوران وقف هستند که می‌توانند در شناساندن وقف و موقوفات با ارائه آمار، عملکرد و نیات واقفان کمک شایانی بکنند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نور با بیان اینکه وقف و اوقاف از حالت سنتی خارج شده و به همه زوایای خاص و ضرورت امروز جامعه توجه دارد، تصریح کرد: امروز علاوه بر عزاداری در امر بهداشت، کمک مومنانه، ساخت و ساز مراکز علمی، بهداشت و درمان، حمایت از نیازمندان و ایتام و … وقف حرف برای گفتن دارد.

لزوم ورود سرمایه‌گذار

این مسوول با بیان اینکه مقام معظم رهبری از چندین سال قبل تاکنون در شعار سال به رفع مشکلات اقتصادی کشور و مردم، نگاه و توجه جدی دارند، تصریح کرد: اوقاف به عنوان ثروت‌مندترین سازمان از نظر عرصه و اعیان که قابلیت تولید و کشاورزی دارد در حوزه اقتصادی می‌تواند جلو داری کند و بستر کار نیز فراهم است اما این مستلزم ورود سرمایه‌گذاران است.

حیدری گفت: شهرستان نور نیز با در اختیار داشتن این فرصت و زمین‌های ۲۵، ۷ و ۴ هکتاری در عرصه کشاورزی و تولید جزء سه شهرستان برتر استان محسوب می‌شود.

وی با اشاره به نقش مهم وقف در حوزه بهداشت، خاطر نشان کرد: همه مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان توسط واقفین خیر اندیش اهداء شد، مجموعه بهداشتی درمانی خریداری شده نداریم زیرا خیران علاوه بر اهدای زمین برای ساخت در تجهیز نیز مشارکت کردند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نور از ورود اوقاف در مبارزه با بیماری کرونا خبر داد و گفت: اوقاف این شهرستان علاوه بر توزیع اقلام بهداشتی در سه مرحله حدود ۲۰ هزار ماسک در بین شهروندان توزیع کرده است.

این مسوول با تاکید به اینکه اوقاف شدیدا مقید به اجرای وقف‌نامه است، تصریح کرد: امسال با توجه به شرایط خاص کرونایی با اجازه نماینده ولی فقیه و ریاست سازمان، هزینه اطعام دهی، عزاداری و تعزیه در قالب تهیه سبد کالا به خانواده‌های زیر پوشش نهادهای حمایتی و نیازمند اهداء شد.

 این مسوول با تاکید بر اهمیت ظرفیت فضای مجازی در ابلاغ برنامه، تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف از اصحاب رسانه خواست تا با تمام ظرفیت مروج وقف باشند.

منبع: خبرگزاری فارس


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *