مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

راه اندازی مرکز تحقیقاتی وقف، نذر و زیارت

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی از راه اندازی مرکز تحقیقاتی وقف، نذر و زیارت در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش صبح مشهد، حجت الاسلام سید حسن وحدتی شبیری روز شنبه در نشست خبری افزود: یکی از اهداف راه اندازی این مرکزی پیگیری مطالعات پیرامون بانکداری اسلامی و ارائه الگویی در این زمینه است.


وی اظهار داشت: آستان قدس رضوی در پی تاسیس بانک اسلامی بر پایه موقوفات و مبتنی بر احسان و خیر خواهی و گره گشایی از کار مردم است و تلاش دارد مجوز لازم را از بانک مرکزی دریافت کند.
وی گفت: طراحی الگوی جدید برای بانکداری اسلامی را از طریق تربیت دانشجو در رشته بانکداری اسلامی و بهره گیری از استادان اقتصاد در این دانشگاه دنبال خواهیم کرد.
حجت الاسلام وحدتی شبیری افزود: امسال براساس سند چشم انداز توسعه ۱۰ ساله این دانشگاه، مجوز ایجاد چهار رشته از وزارت علوم دریافت شد که برای سال تحصیلی جدید در سه رشته علوم اقتصادی با گرایش بانکداری اسلامی، حکمت اشراق و دانش اجتماعی مسلمین دانشجو پذیرفته شد.
وی با بیان اینکه تاکنون هشت پایان نامه دکتری و کارشناسی ارشد توسط دانشجویان این دانشگاه با موضوع وقف تهیه شده است، اظهار داشت: امسال برای تهیه ۱۰ پایان نامه با موضوع وقف در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد برنامه ریزی شده است.
وی راه اندازی مراکز تحقیقاتی را از برنامه های چشم انداز توسعه این دانشگاه ذکر کرد و گفت: راه اندازی مرکز تحقیقاتی زبان های خارجی، مرکز تحقیقاتی تبلیغ و مرکز تحقیقاتی مطالعات راهبردی از برنامه های آتی این دانشگاه است.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی افزود: ملاک عمل اولین مرکز تحقیقاتی دانشگاه علوم اسلامی رضوی با عنوان مرکز وقف، نذر و زیارت بهره وری موقوفات و آموزش و پژوهش برای استفاده بهتر از وقف و نذر است.
وی اظهار داشت: سه کمیته تخصصی آموزشی، پژوهشی و مشاوره ای در مرکز تحقیقاتی وقف، نذر و زیارت این دانشگاه تشکیل شده است که کمیته آموزشی آن پنج رشته اقتصاد وقف، مدیریت وقف، فقه وقف، حقوق وقف و وقف مقارن در مقطع دکتری طراحی شده که باید به تصویب وزارت علوم برسد.
وی گفت: همچنین این مرکز دوره های آموزشی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مرتبط با موقوفات و نذورات را برای اشخاص حقیقی و حقوقی برگزار می کند.
حجت الاسلام وحدتی شبیری افزود: کمیته پژوهشی این مرکز نیز اقداماتی در جهت تدوین دانشنامه وقف و تبیین و تشریح همه مسائل مرتبط با موقوفات، انتشار مجلات مرتبط با وقف و نذر، برگزاری همایش های مرتبط با وقف و نذر و برگزاری همایش واقفین رضوی در سال ۹۸ را انجام داده است.
وی اظهار داشت: کمیته مشاوره ای این مرکز نیز درصدد راه اندازی کلینیک مشاوره مجازی و سایت اینترنتی تخصصی برای این مرکز به منظور بهره گیری بیشتر از داده های مربوط به وقف است.
وی گفت: مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت به دنبال ترویج وقف فکری است تا بتوان علاوه بر دریافت موقوفات مربوط به اموال منقول، وقف اموال فکری مردم مانند اختراعات و ابداعات آنان را نیز ترویج دهد.

منبع: پایگاه خبری صبح  مشهد


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *