مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

دکتر محمد یزدی

دکتر محمد یزدی

دکتر محمد یزدی فرزند علی به سال ۱۲۹۰ خورشیدی در شهر تهران متولد شد. دوران تحصیلات ابتدایی را در دبستان تدین و دوران متوسط را در دبیرستان ثروت به پایان رسانید.

در سال ۱۳۱۰ خورشیدی در ششمین و در آخرین کنکور اعزام به خارج از میان ۶۰۰۰ داوطلب مقام ۱۴ را کسب نموده و برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی عازم فرانسه شد . پس از طی موفقیت آمیز سال اول در شهر تولوز به پاریس آمده و تا سال چهارم طب را در این شهر گذارنده و مابقی را در ژنو ادامه داد؛ نهایتا موفق به دریافت دیپلم دکترای فدرال در سوئیس و دیپلم دولتی (d ‘ Etat) از دانشگاه پزشکی دانشگاه پاریس شد.

وی مدت یکسال در رشته بیماری های سل در موسسه فورلا نی نی (واقع در ایتالیا) مشغول به کار شد. سپس در سوئیس در بیمارستان مسلولین «شاموا» با سمت ریاست مشغول به کار گشت. در سال ۱۳۲۰ خورشیدی به اصرار دولت ایران به تهران بازگشته و به ریاست تنها آسایشگاه آنروز ایران منصوب شد.

 پس از یکسال و نیم برای خدمت‌ بیشتر به مسلولین کشور، آسایشگاه خصوصی خود را در نیاوران افتتاح کرد و مدت ۱۸ سال با آرزوی ریشه کن کردن بیماری سل در کلیه همایش های مهم بین‌المللی در اقصی نقاط دنیا شرکت جسته و موفق به عضویت در کالج متخصصین امراض ریوی در آمریکا شد.

دکتر یزدی با تلاش فراوان توانست ۳۶ نفر پزشک ایرانی متخصص امراض ریوی را به عضویت موسسه یاد شده در آورد و نهایتا موسسه ای معادل کالج آمریکایی در ایران تاسیس نماید که بطور مستقیم در ایران فعالیت داشت و در کل خاورمیانه تنها موسسه در نوع خود محسوب می شد. قابل تذکر است که چون بعدا کالج آمریکایی یاد شده بصورت دانشگاه در آمد، وی عضو افتخاری آن دانشگاه شناخته شد.

در دوره بازنشستگی پس از ۱۲ سال اقامت در فرانسه در سال ۱۳۷۰ به ایران بازگشت و برای پرداخت دیون معنوی که نسبت به میهن خود داشت مشغول به فعالیت شد. در ابتدا درمانگاهی در غرب تهران در فضای نسبتا وسیعی بنا کرد. این درمانگاه مجهز به ۱۲ سرویس مختلف پزشکی طب عمومی و تخصصی (چشم پزشکی، مغز و اعصاب، رادیولوژی، سونوگرافی و …) بود.

در پی تاسیس درمانگاه یاد شده، استقبال از آن بسیار وسیع بود به نحوی که کارگران کارخانجات جاده کرج و حتی حومه های تهران برای رفع احتیاجات پزشکی خود به آن مراجعه می‌کردند.

 


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *