مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

حوزه های علمیه مبانی فکری مسائل جدید وقف را تبیین کنند.

رئیس هیات فقهی اوقاف: حوزه های علمیه مبانی فکری مسائل جدید وقف را تبیین کنند.

قم – ایرنا – رئیس هیات فقهی حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: با توجه به گسترش فن آوری های نوین و موضوع های مستحدثه و جدید ایجاد شده پیرامون مساله وقف، حوزه های علمیه باید اوقاف را در تبیین مبانی فکری و نظری این مسائل مساعدت کنند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسین روحانی نژاد در آیین تکریم و معارفه مدیران سابق و جدید اوقاف و امور خیریه قم اظهار داشت:

 اوقاف در چهار دهه گذشته به برکت انقلاب اسلامی در حوزه های گوناگون بویژه فرهنگی و اجتماعی ماموریت های مهمی را برعهده داشته و نقش بی بدیلی را نیز در استحکام بخشی به نظام اسلامی ایفا نموده است.
وی گفت: در دوره جدید مدیریت این سازمان با عنایت رهبر معظم انقلاب فصل نویتی در فعالیت ها گشوده شده است، از این رو از مراجع تقلید و حوزه های علمیه انتظار می رود، در ارائه مبانی فکری و نظری مربوط به مسائل مستحدثه وقف به اوقاف کمک نموده و راهکارهای لازم را مشخص کنند.
وی با تاکید بر اینکه این نهاد مصمم به استفاده از ظرفیت های بوجود آمده توسط فن آوری مدرن است، اذعان کرد: در حال حاضر شرایط جامعه بشری در مسائلی مانند پول و ارز، شرکت های دانش بنیان و شبکه های اجتماعی دستخوش تحول شده و این تغییرات بر موضوع وقف و مسائل فقهی مترتب بر آن نیز تاثیر بسزایی داشته است.
حجت الاسلام روحانی نژاد با بیان اینکه بنیه اقتصادی جامعه نیز بر این موضوع ها استوار است، گفت: ورود مسائل جدید به حوزه وقف می تواند آن را به کلی متحول کند، ولی این امر بیش از هر چیز نیازمند تعیین ضوابط و مقررات شرعی آن است.
وی اضافه کرد: حوزه همان گونه که در رابطه با تطبیق احکام شرعی با فن آوری های جدید در عرصه های گوناگون اجتماعی و فرهنگی پیشتاز بوده باید در مورد وقف نیز پیشگامی خود را حفظ و حدود شرعی مسائل جدید در ارتباط با وقف را به صورت روشن و دقیق مشخص نماید.
وی همچنین با اشاره به توجه ویژه مدیریت جدید اوقاف به جنبه اجتماعی مساله وقف گفت: اگر در تحقق نیات واقفان به خوبی عمل کنیم، دغدغه های موجود در زندگی شهرنشینی نیز بر طرف خواهد شد.
رئیس هیات فقهی اوقاف کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برغم سامان یافتن وقف، ولی امور خیریه وضعیت مطلوبی ندارد و به آن به طور چشمگیر و جدی توجه نشده است، افزود: اوقاف برای ورود به این گونه مسائل تصمیم مجدانه ای را گرفته اما به طور حتم همان طور که نگاه ژرف مراجع تقلید به موضوع وقف موجب ترویج این فرهنگ در جامعه بویژه در میان افراد متمول و توانمند شد، در امور خیریه نیز همین رویکرد در گسترش آن تاثیرگذار خواهد بود.
روحانی نژاد همچنین با قدردانی از تلاش های مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه قم، عملکرد وی را رضایت بخش دانست و با اشاره به انتصاب مدیرکل جدید اوقاف قم افزود: حجت الاسلام اسکندری در سازمان تبلیغات اسلامی خدمات ارزنده ای انجام داده است و اطمینان داریم، این انتصاب تحول عظیمی را در اوقاف ایجاد خواهد نمود، و از همه مسئولان و شخصیت های تراز اول و ارشد استانی نیز توقع داریم، اداره کل اوقاف را در دوره جدید مدیریتی آن حمایت و پشتیبانی کنند تا به اهداف و راهبردهای تعریف شده دست پیدا کند.
در این آیین، از چهار سال خدمات حجت الاسلام سید اسماعیل حسینی مقدم مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه قم تقدیر و حجت الاسلام عباس اسکندری به عنوان مدیرکل جدید اوقاف استان معارفه شد.

منبع: ایرنا


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *