مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

حاج علی اکبر بجستانی مقدم

مرحوم حاج علی اکبر بجستانی مقدم از جمله بزرگ‌ترین واقفان خیراندیش آستان قدس رضوی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است که با وقف کل اموال خود در توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی سهم بزرگی داشته است.
حاج علی اکبر بجستانی مقدم فرزند ملا حسین، در سال ۱۲۹۴ هجری شمسی در خانواده‌ای مذهبی در مشهد مقدس به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهرستان به اتمام رساند. پس از چهار سال خدمت در بانک تصمیم گرفت به کار آزاد بپردازد و از امور دولتی کناره‌گیری کند، به همین منظور در سرای محسنیان به کارهای بازرگانی پرداخت و در سال ۱۳۴۰ هجری شمسی به تهران مهاجرت کرد و به کار ساختمان‌سازی پرداخت و با پشتکاری که داشت توانست چند شرکت ساختمانی از جمله کارخانجات بنای سبک را با درآمد مناسب ایجاد کند.
مرحوم بجستانی در طول عمر خود به عنوان یکی از افراد نیکوکار برجسته شناخته می‌شد و اولین موقوفه او یک باب دبیرستان به نام قطب الدین حیدر در شهرستان تربت حیدریه است.
بجستانی مقدم، ۷۲ مدرسه به نام ۷۲ تن از شهدای کربلا در مناطق مختلف کشور احداث و در سایر امور عام‌المنفعه و خداپسندانه پیش قدم بود.
بجستانی کارخانجات بنای سبک(هبلکس) و تعداد بنایی دیگر در تهران و شهرهای شمالی را وقف بر آستان قدس رضوی نمود تا درآمدهای آن‌ها برابر نیت واقف در امور فرهنگی و اجتماعی به مصرف برسد.
این واقف خیر اندیش در ۲۱ خرداد ماه سال ۱۳۶۶ به منظور عرض ارادت و اخلاص به دربار ولایت‌مدار رضوی و کسب فیض معنوی رقباتی شامل؛ شش دانگ عرصه و اعیان کارخانه تولید قطعات پیش ساخته بتونی(هبلکس) واقع در شهرستان ورامین تهران، شش دانگ دو طبقه آپارتمان به مساحت ۳۵۰ متر مربع دفتر شهری کارخانه در تهران را وقف بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) کرد تا هر ساله پس از کسر هزینه‌های عین موقوفه، بقیه درآمد به ترتیب به مصارف زیر با ترتیب اولویت مندرج در وقف نامه برسد.
حق التولیه متولی ۱۰ درصد، حق النظاره ناظر پنج درصد، تأسیس بیمارستان و درمانگاه آموزشی درمانی ۳۰ درصد، احداث مدارس ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه ۳۰ درصد، امور فرهنگی و نشر معارف اسلامی ۱۰ درصد و تأسیس دارالایتام ۱۵ درصد از جمله مصارف موقوفه مرحوم حاج علی اکبر بجستانی است.
بجستانی همچنین موقوفه دیگری را در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۰شمسی شامل دو قفیز(واحدی برای اندازه‌گیری زمین) و یک ربع قفیز زمین مزروعی در بجستان کوچه غدیری را وقف بر بارگاه حضرت رضا(ع) کرد که عواید و درآمد آن صرف مصارف مطلقه این آستان مقدس قرار گیرد.
سرانجام بجستانی مقدم در سن ۸۶ سالگی دار فانی را وداع گفت و پیکرش در روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۸۵ هجری شمسی در رواق مبارکه دارالعزه حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

مرحومه‌ فخری فصیحی، همسر بجستانی مقدم نیز چند باب آپارتمان، ویلا و منزل مسکونی در بهترین نقاط شهر تهران را وقف آستان قدس رضوی و امور خیریه کرده است.


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *