مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

جامعه به وقف در حوزه های جدید نیاز دارد.

محمد حسین فاضلی اظهار کرد: جامعه به وقف در حوزه های جدید نیاز دارد.

به گزارش ایسنا مازندران، محمد حسین فاضلی رئیس سابق اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه اظهار کرد: همان طوری که واقف مال خود را وقف کرد اصحاب رسانه می توانند قلم خود را در راه ترویج ارزش های انسانی، اسلامی و دینی وقف کنند و نیز موقوفات و نیات واقفین را به مردم اطلاع رسانی کنند تا این عمل خیرخواهانه با هدف رفع مشکلات جامعه ترویج داده شود.

وی افزود: رسانه ها در زمینه وقف وظایفی را بر عهده دارند زیرا بهترین مبلغ برای ترویج فرهنگ وقف هستند و اصحاب رسانه یکی از موثرترین افرادی که می توانند با توجه به گستردگی رسانه های شنیداری، دیداری، مجازی و مکتوب در زمینه فرهنگ وقف در جامعه تبلیغ و ترویج انجام دهند و به این ترتیب هر رسانه می تواند حداقل یک وقف جدید را ایجاد کند و حتی وقفی که به نیت حمایت از رسانه ها باشد.

فاضلی خاطرنشان کرد: در دوره رضا شاه پهلوی که عزاداری ها را قدغن کرده بود واقفین خیراندیش احساس مسئولیت کردند و اموال خود را طبق نیاز روز در راه سیدالشهدا وقف کردند و امروزه امیدواریم که بتوانیم نیات واقفین را به سمت نیازهای روز جامعه سوق دهیم.

وی افزود: باید فرهنگ وقف به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود یعنی هر فردی به اندازه بضاعت خود حتی یک جلد کتاب را به کتابخانه عومی وقف کند تا دیگران نیز از برکات آن بهره مند شوند و این گونه قطعا بسیاری از مشکلات جامعه در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کاهش می یابد.

فاضلی اظهار داشت: حفظ بقاع متبرکه و موقوفات گذشته نیاز به عزم همگانی دارد زیرا با توجه به کمبود نیروی انسانی و کثرت موقوفات گذشته کار بسیار دشواری است و برای تبلیغ و ترویج وقف های جدید نیاز به بسیج عمومی داریم و همه مسئولان، خیرین، علما و روحانیت، دانشجویان و صنوف مختلف باید در این حوزه وارد شوند تا فرهنگ وقف را احیا کنیم.

همچنین گفت: وقف از گذشته بسیار مظلوم واقع شد زیرا قبل از انقلاب اسلامی به بهانه های مختلف و در اصلاحات ارضی در حکومت رضاشاه پهلوی موقوفات را تفکیک کردند از بین بردند یا فروختند اما پس از انقلاب با فرمان امام راحل که فرمودند موقوفات باید به حالات وقف باقی بماند و عمل به وقف شود خوشبختانه فرهنگ وقف احیا شد و موقوفات جدید نیز صورت گرفت.

وی اظهار داشت: از جمله نیازهای روز جامعه، علوم پزشکی و به ویژه بیماری های صعب العلاج، کتاب و کتاب خوانی، اقتصاد مقاومتی، اشتغال زایی جوانان، کمک به دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت، رفع معضل اعتیاد، برگزاری مناسبت های ملی و مذهبی و شهادت ها و موالید ائمه معصومین، حفظ ارزش های اسلامی و ترویج فرهنگ قرآن که باید واقفین و خیرین را تشویق به وقف در این زمینه ها کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

 


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *