مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

توسعه وقف قرآنی نیاز امروز جامعه اسلامی است.

دبیرشورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در قزوین گفت: توسعه وقف قرآنی در شرایطی که تحت تاثیر حملات فرهنگی دشمن در حوزه مبارزه با مفاهیم اسلامی هستیم از ضروریات جامعه اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی در همایش استانی«همه واقف باشیم» که با حضور مسئولان استانی و کشوری برگزار شد، اظهار داشت: جامعه اسلامی از گذشته بر مفاهیم مرتبط با حوزه وقف حساسیت خاصی داشته است و این سنت حسنه و صدقه جاری بین مردم مسلمان کشورهای مختلف به ویژه ایران جایگاه خوبی دارد.

وی بیان کرد: وجود بیش از ۸۰۰ نوع وقف در جامعه تصدیقی بر همین مسئله است و نشان دهنده این است که مردم جمهوری اسلامی ایران بر تمامی ابعاد زندگی انسان و نیازهای موجود در جامعه حساسیت کافی دارند و بر همین اساس وقف با تنوع مختلف در نیات در کشور در حال ثبت است.

دبیر شورای فرهنگ قرآنی کشور خاطرنشان کرد: جامعه اسلامی با مفاهیمی چون وقف، انفاق و قرض‌الحسنه آشنا است که از بین تمامی این مفاهیم حوزه وقف قدری متفاوت‌تر بوده و توانسته به عنوان یکی از اعمال برجسته در بین مسلمانان و به ویژه مردم ایران شناخته شود.

محمدی عنوان کرد: ذات وقف با عام‌المنفعه بودن آن شناخته می‌شود و به عنوان یکی از اعمال با منافع ملی و عمومی در جامعه اسلامی گسترش یافته که در سالیان گذشته نیز جامعه از خیرات و برکات موقوفات به خوبی بهره‌مند شده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز تهاجمات دشمن و صدمه زدن به جمهوری اسلامی ایران شکل تازه‌ای به خود گرفته و تلاش دشمن بر تاثیر در اعتقادات و ارزش‌های ما و به ویژه نسل جوان متمرکز شده است که نیاز توجه به حوزه فرهنگ را در جامعه دوچندان می‌کند.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور افزود: در این شرایط ترویج فرهنگ قرآنی، توجه به مفاهیم این کتاب آسمانی در احکام زندگی بشر، توجه به ابعاد رفتاری و اخلاقی جامعه الزامی است.

محمدی گفت: وقف قرآنی از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند به تحقق این مسئله در جامعه منجر شود و از این رو نیاز است تا واقفین در این حوزه وارد شوند.

وی عنوان کرد: وقف قرآنی زمینه تعالی و رشد فرهنگی در جامعه را فراهم می‌کند و قطعا توجه به این حوزه می‌توان مشکل گشای بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در این حوزه باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *