مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت
دانشگاه علوم اسلامی رضوی

بزرگ‌ترین واقف حاج حسین آقا ملک

وقفیات حاج “حسین آقا ملک” در آستان قدس رضوی آنقدر زیاد است که اداره‌ ویژه ای برای رسیدگی به آنها، به‌ نام اداره موقوفات ملک در مشهد مقدس ایجاد شد.

حاج حسین آقا ملک در سال۱۳۳۰ املاک و مستغلات زیادی را وقف آستان قدس رضوی کرد و درآمدشان را به کتابخانه حرم مطهر رضوی اختصاص داد.

املاک وقفی او در سال ۱۳۳۰ شامل: بیش از ۲۰ قطعه زمین بزرگ کشاورزی در خراسان و تعداد زیادی دکان در بازار تهران بود.

او همچنین نیم عشر (۵ درصد) از عواید خالص سالانه موقوفات را برای خرید کتاب و لوازم موزه آستان قدس رضوی و اداره کتابخانه شامل مرمت کتاب ها و حقوق متولی، ناظران، مدیر و کارکنان آن قرار داد.

حسین آقا ملک همچنین املاک و مستغلات زیادی را در تهران و خراسان وقف امور خیریه و عام المنفعه کرد و بدین ترتیب در جایگاه بزرگ‌ترین واقف تاریخ معاصر ایران قرار گرفت.

حاج حسین آقا ملک در سال های ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۴ برای چندمین بار املاک و مستغلاتی را وقف آستان قدس رضوی کرد و مقرر داشت که بخشی از عواید آن ها به کتابخانه و موزه و بخش دیگر به ساخت و اداره بیمارستانی در چناران اختصاص یابد.

دو میلیون متر مربع زمین برای ساخت خانه فرهنگیان، واگذاری چند ده هزار متر زمین برای ایجاد بوستان وکیل‌آباد در مشهد، ساخت درمانگاه، حمام، زورخانه و رختشوی خانه‌ فقط بخشی از موقوفات اوست.

موقوفات مرحوم ملک به عنوان یکی از بزرگترین موقوفات کل کشور، دربرگیرندۀ بالغ بر ۶۳ هزار هکتار املاک و اراضی کشاورزی و شهری، ۱۲۳/۵ حلقه چاه عمیق امانی، اجاره‌ای و اصلاحات ارضی و نیز مستغلات، نفایس کتابخانه‌ای و موزه‌ای، در پهنه وسیعی در شهر توس تا چناران و از سنگ‌بست، فریمان، نصرآباد تا تربت جام و همچنین تهران گسترده شده و فعالیت دارد.

مرحوم ملک همچنین دو بیمارستان در تربت جام و چناران، احداث نموده و مقبرۀ سلطان محمد عابد در کاخک گناباد را در سال ۱۳۴۷ شمسی مرمت نمود.

از حاج حسین آقا ملک به‌عنوان پولدار بزرگ، مرد سال و بزرگترین واقف ایران نام می‌برند که  ۱۰۱ سال عمر کرد.
سرانجام این واقف بزرگ در چهارم مرداد ۱۳۵۱ درگذشت و پیکرش در رواق دارالحفاظ حرم مطهر امام رضا علیه السلام به خاک سپرده شد.

 

 

 

 

 


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *